Sera Projelendirme


Sera projelendirme hizmetleri. Arazi keşfinden kurulacak seraya kadar komple sera projesi hazırlama.

Tüm aşamaları ile sera kurulumunda projelendirme kritik öneme sahiptir.

Sera projelendirmesi, sera ile yapılacak tarımın en önemli aşamasıdır demek kesinlikle yanlış olmayacaktır. Günümüz seracılığında en büyük paya sahip olan modern seracılık, iyi bir mühendis ve doğru bir planlama ile üretici için en yüksek verimliliği ve düşük sera maliyeti sağlayacaktır. Bu nedenle iyi bir sera planlaması yapmak, seracılığın en önemli aşamasıdır. Peki ya doğru bir sera planlaması yapılırken nelere dikkat etmeniz gerekli?

Öncelikle sera inşa edilmeden önce seranın ne amaçla kullanılacağı önemli bir unsudur. Serada yetiştirilecek bitki türlerine göre, seranın tipinin belirlenmesi ve böylece daha az maliyet ve daha yüksek verimlilik yakalanması önemlidir. Ayrıca inşa edilecek seranın büyüklüğü de iyi planlanmalıdır. Bölgedeki iklim şartlarının yanı sıra seranın inşa edileceği arazinin de fiziksel şartları, ekolojik özellikleri de oldukça önemlidir. Örneğin çok fazla yağmur ve kar yağışı gerçekleşen bir bölgeye, düz bir çatıya sahip sera kurmak büyük bir risktir. Bu türden bir yapı yerine daha çok gotik bir çatı tasarımına sahip sera tercih edilmelidir.

Tüm bunların yanında inşa edilecek sera için ayrılacak bütçe de planlama için önemlidir. Seranın tipine bağlı olarak ve seranın içinde kullanılacak yapı malzemesine bağlı olarak seranın maliyetleri çok ciddi oranda artabilir. Bu nedenle ayrılan bütçeyi, en uygun şekilde değerlendirmek üreticinin yararına olacaktır. Aksi takdirde bütçe yanlış kullanılabileceği gibi, inşa edilen seradan da istenilen verim alınamayabilir.