Topraksız Tarım


Topraksız tarım serası projeleri ile sera kurulum ve modern tip yeni sera yapım işleri.

Topraksız tarım serası projeleri üreten ve sera kuran firmamız sizler için konu ile ilgili bilgi ve detay içeren bir yazı hazırladı. Daha detaylı bilgiler, kurulum hizmetleri ve fiyatlandırma detayları için 0850 304 0 245 müşteri hizmetlerimizden bilgi alabilirsiniz.


Topraksız Tarım Nedir? Nasıl Yapılır?


Türkiye’de yeni dönemlerde yaygın bir şekilde talep edilen bir tarım çeşidi topraksız tarım hayli ilgi çeken ve üreticilerin daha iyi ürün elde etmesine etken olan bir tarım şeklidir. İngiliz profesör Dr. William Gericke 1930 yılında bu tarım modelinin temelini atarak başlatmış daha sonra Hollanda’da geliştirilerek uygulanmaya başlanmıştır.



Topraksız tarım maliyet açısından yüksek olabilmesi yüzünden ihracata yönelik olarak tercih ediliyor. Bu nedenle daha çok ihracat açısından üretim yapılmaktadır. Ancak öneminin ve kalitesinin ülkemizde de kanıtlanması ve fark edilmesi üzerine yeni dönemlerde talep ve işlem sayısı gittikçe artmaktadır. Avrupa ülkelerinden daha çok alıcısı olması topraksız tarıma yönelmeyi artırmıştır. Türkiye’den de toprak alımı gerçekleştiren üreticiler kaliteli üretim toprağımızı bu şekilde kullanmayı seçiyorlar.


Topraksız tarımda toprağa direkt olarak ekim yapılmıyor. Yetiştirilmesi istenen fideler özel kaplarda toprakla oluşturuluyor. Kaya yünü denilen bir maddenin içerisine fideler dikiliyor. Su tutma özelliği olan bu maddeye ayrıca perlit adındaki madde eklenerek ısı yalıtımının oluşması sağlanıyor. Bu sayede bitkinin sıcaklık değişimlerinden etkilenmesi en aza indiriliyor.


Fidenin olgunlaşarak meyve verme düzeyine gelmesi ile bombus arıları devreye girerek emici ve yalayıcı özellikleri sayesinde çiçeklenme dönemiyle çiçeklerde tozlaşma sağlayarak ürünün oluşmasına etken yaratıyor. Doğru bir yöntem kullanılarak üretim yapılması ile topraksız tarımda elde edilen ürünler daha kaliteli ve lezzetli olmaktadır. Ayrıca daha kısa sürede ürün elde etmeye olanak tanıması açısından da avantaj oluşturmaktadır.


Topraksız tarım serası faaliyeti gösteren bizler; bütün seracılık faaliyetleri ve modern tip sera imalatları hizmetlerinde siz değerli çiftçi, tarımcı ve yatırımcılarımıza her daim destek olmaktayız. Hizmet ile ilgili detaylı bilgi ve talep için bizleri arayınız.




Proje Resimleri